The correct answer is 415 pa
π = i CRT (i = 1)
\(π = \frac{2 × 1000}{60 × 103 × 200} ×. 083 × 300\)
π = 0.00415 atm
π = 415 Pa
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

A solution is a homogeneous mixture of two or more components in which the particle size is smaller than 1 nm.
For example, salt and sugar is a good illustration of a solution. A solution can be categorized into several components.
The solutions can be classified into three types:
On the basis of the amount of solute dissolved in a solvent, solutions are divided into the following types: