The reaction for the deposition of zinc is as follows:
Zn2+ + 2e- → Zn
Using the formula for electrolysis:
W = \( \frac{Z \times i \times t}{F} \)
where
Calculating the mass of zinc:
W = \( \frac{65.4}{2 \times 96500} \times 0.015 \times 15 \times 60 \)
W = 45.75 $\times$ 10-4 g
Since the answer can be approximated, we also consider 46 $\times$ 10-4 g.
So, the correct answer is: 45.75 or 46
Step 1: Use Faraday’s law of electrolysis.
According to Faraday’s first law: \[ m = \frac{E \, I \, t}{F} \] where \( m \) = mass of substance deposited (in g), \( E \) = equivalent weight of substance, \( I \) = current (A), \( t \) = time (s), \( F \) = Faraday’s constant \( = 96500\,\text{C/mol} \).
For Zn²⁺ + 2e⁻ → Zn, number of electrons \( n = 2 \). \[ E = \frac{\text{Atomic mass}}{n} = \frac{65.4}{2} = 32.7 \]
\[ I = 0.015\,\text{A}, \quad t = 15\,\text{min} = 15 \times 60 = 900\,\text{s} \] \[ m = \frac{32.7 \times 0.015 \times 900}{96500} \]
\[ m = \frac{32.7 \times 13.5}{96500} = \frac{441.45}{96500} = 0.00457\,\text{g} \] \[ m = 4.575 \times 10^{-3}\,\text{g} = 45.75 \times 10^{-4}\,\text{g} \]
\[ \boxed{45.75 \times 10^{-4}\,\text{g}} \]


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
Which of the following best represents the temperature versus heat supplied graph for water, in the range of \(-20^\circ\text{C}\) to \(120^\circ\text{C}\)? 