The logarithm of equilibrium constant for the reaction $Pd ^{2+}+4 Cl ^{-} \rightleftharpoons PdCl _4^{2-}$ is (Nearest integer) Given : $\frac{230RT }{ F }=006 V$ $Pd _{\text {(aq) }}^{2+}+2 e ^{-} \rightleftharpoons Pd ( s ) \quad E ^{\ominus}=083 V$ $PdCl _4^{2-} \text { (aq) }+2 e ^{-} \rightleftharpoons Pd ( s )+4 Cl ^{-} \text {(aq) } E ^{\ominus}=065 V$
\[ \Delta G^o = -RT \ln K \]
The equation for the cell potential is:\[ \text{E}_\text{cell} = \text{E}_\text{cathode} - \text{E}_\text{anode} \]
For the reaction:\[ \text{Pd}^{2+} (aq) + 2e^- \rightarrow \text{Pd}(s) \quad E^\circ = 0.83\, \text{V} \]
\[ \text{PdCl}_4^{2-} (aq) + 2e^- \rightarrow \text{Pd}(s) + 4\text{Cl}^- (aq) \quad E^\circ = 0.65\, \text{V} \]
The net reaction is:\[ \text{Pd}^{2+} (aq) + 4\text{Cl}^- (aq) \rightleftharpoons \text{PdCl}_4^{2-} (aq) \]
Using the Nernst equation:\[ \text{E}_\text{cell} = \text{E}_\text{cathode} - \text{E}_\text{anode} = 0.83 - 0.65 = 0.18\, \text{V} \]
Thus, by using the equation \( \Delta G^o = -nFE^\circ \) and solving for the logarithm of the equilibrium constant \( K \), we get:\[ \log K = 6 \]
This result shows the relationship between the standard cell potential and the equilibrium constant. A higher \( K \) value indicates a more spontaneous reaction, which can be derived from the Nernst equation.In the following \(p\text{–}V\) diagram, the equation of state along the curved path is given by \[ (V-2)^2 = 4ap, \] where \(a\) is a constant. The total work done in the closed path is: 
Let \( ABC \) be a triangle. Consider four points \( p_1, p_2, p_3, p_4 \) on the side \( AB \), five points \( p_5, p_6, p_7, p_8, p_9 \) on the side \( BC \), and four points \( p_{10}, p_{11}, p_{12}, p_{13} \) on the side \( AC \). None of these points is a vertex of the triangle \( ABC \). Then the total number of pentagons that can be formed by taking all the vertices from the points \( p_1, p_2, \ldots, p_{13} \) is ___________.
Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
An electrochemical cell is a device that is used to create electrical energy through the chemical reactions which are involved in it. The electrical energy supplied to electrochemical cells is used to smooth the chemical reactions. In the electrochemical cell, the involved devices have the ability to convert the chemical energy to electrical energy or vice-versa.