To find the age of the sample, we need to use the concept of half-life in radioactive decay. Given that the half-life of element A is 62 years and the ratio of A to stable element B is 1:15, we can solve for the age.
The decay formula for radioactive elements is:
N(t) = N0e-λt
Where:
The decay constant λ relates to the half-life (T1/2) as follows:
λ = ln(2) / T1/2
For T1/2 = 62 years:
λ = ln(2) / 62
Now, we know the ratio of A to B is 1:15, meaning 1 part of A remains and 15 parts of B are formed. Initially, let's assume there was 1 + 15 = 16 parts of A.
Thus, the amount of A remaining after time t is 1 unit:
N(t) = N0 e-λt = 16 e-λt = 1
Rearrange and solve for t:
e-λt = 1/16
-λt = ln(1/16)
t = -ln(1/16) / λ
Substitute λ = ln(2) / 62:
t = -ln(1/16) / (ln(2) / 62)
Simplifying further:
t = 62 × ln(16) / ln(2)
Since ln(16) = 4 ln(2), we have:
t = 62 × 4
t = 248 years
Therefore, the age of the sample is 248 years.
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))