The electric field in an electromagnetic wave is given by \(E = 56.5\ sin ω(t – \frac xc)\ NC^{–1}\). Find the intensity of the wave if it is propagating along x-axis in the free space. (Given \(∈_0 = 8.85 × 10^{–12} C^2N^{–1}m^{–2}\))
Intensity of the wave,
\(I = \frac 12ε_0E^2_0c\)
\(I = \frac 12 \times 8.5 \times 10^{-12} \times (56.5)^2 \times 3 \times 10^8\)
\(I= 4.24\ w/m^2\)
So, the correct option is (B): \(4.24\ Wm^{–2}\)
A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
The waves that are produced when an electric field comes into contact with a magnetic field are known as Electromagnetic Waves or EM waves. The constitution of an oscillating magnetic field and electric fields gives rise to electromagnetic waves.
Electromagnetic waves can be grouped according to the direction of disturbance in them and according to the range of their frequency. Recall that a wave transfers energy from one point to another point in space. That means there are two things going on: the disturbance that defines a wave, and the propagation of wave. In this context the waves are grouped into the following two categories: