Solution:
Carrier signal: $15 \sin(1000 \pi t)$
Modulating signal: $10 \sin(4 \pi t)$
The general form of a sinusoidal wave is $A \sin(2 \pi f t)$, where $A$ is the amplitude, $f$ is the frequency, and $t$ is time.
1. Carrier signal frequency $(f_c)$:
$$ 2 \pi f_c = 1000 \pi $$ $$ f_c = \frac{1000 \pi}{2 \pi} = 500 \text{ Hz} $$
2. Modulating signal frequency $(f_m)$:
$$ 2 \pi f_m = 4 \pi $$ $$ f_m = \frac{4 \pi}{2 \pi} = 2 \text{ Hz} $$
In amplitude modulation, the modulated signal contains the carrier frequency and two sideband frequencies:
Carrier frequency $(f_c) = 500 \text{ Hz}$
Lower sideband frequency $(f_c - f_m) = 500 \text{ Hz} - 2 \text{ Hz} = 498 \text{ Hz}$
Upper sideband frequency $(f_c + f_m) = 500 \text{ Hz} + 2 \text{ Hz} = 502 \text{ Hz}$
The frequencies present in the amplitude modulated signal are:
500 Hz (1)
498 Hz (4)
502 Hz (5)
Therefore, the correct answer is (4) (1), (4) and (5) only.

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
In the following \(p\text{–}V\) diagram, the equation of state along the curved path is given by \[ (V-2)^2 = 4ap, \] where \(a\) is a constant. The total work done in the closed path is: 
Let \( ABC \) be a triangle. Consider four points \( p_1, p_2, p_3, p_4 \) on the side \( AB \), five points \( p_5, p_6, p_7, p_8, p_9 \) on the side \( BC \), and four points \( p_{10}, p_{11}, p_{12}, p_{13} \) on the side \( AC \). None of these points is a vertex of the triangle \( ABC \). Then the total number of pentagons that can be formed by taking all the vertices from the points \( p_1, p_2, \ldots, p_{13} \) is ___________.
Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.