Step 1: Find the total number of elements in [100, 700]:
\[ \text{Total} = 700 - 100 + 1 = 601. \]
Step 2: Find the number of multiples of 3 in [100, 700]:
Multiples of 3: \( 102, 105, 108, \ldots, 699 \).
This is an arithmetic progression (AP) with: \[ a = 102, \, d = 3, \, \text{and } l = 699. \] The \(n\)-th term is: \[ T_n = a + (n - 1)d \implies 699 = 102 + (n - 1)3. \] Simplify: \[ 597 = 3(n - 1) \implies n = 200. \] Thus, \( n(3) = 200 \).
Step 3: Find the number of multiples of 4 in [100, 700]:
Multiples of 4: \( 100, 104, 108, \ldots, 700 \).
This is an AP with: \[ a = 100, \, d = 4, \, \text{and } l = 700. \] The \(n\)-th term is: \[ T_n = a + (n - 1)d \implies 700 = 100 + (n - 1)4. \] Simplify: \[ 600 = 4(n - 1) \implies n = 151. \] Thus, \( n(4) = 151 \).
Step 4: Find the number of multiples of both 3 and 4 (i.e., multiples of 12):
Multiples of 12: \( 108, 120, 132, \ldots, 696 \).
This is an AP with: \[ a = 108, \, d = 12, \, \text{and } l = 696. \] The \(n\)-th term is: \[ T_n = a + (n - 1)d \implies 696 = 108 + (n - 1)12. \] Simplify: \[ 588 = 12(n - 1) \implies n = 50. \] Thus, \( n(3 \cap 4) = 50 \).
Step 5: Use the inclusion-exclusion principle to find \( n(3 \cup 4) \):
\[ n(3 \cup 4) = n(3) + n(4) - n(3 \cap 4). \] Substitute values: \[ n(3 \cup 4) = 200 + 151 - 50 = 301. \]
Step 6: Find the number of elements in \(A\) (neither multiples of 3 nor 4):
\[ n(A) = \text{Total} - n(3 \cup 4). \] Substitute values: \[ n(A) = 601 - 301 = 300. \]
Let \[ A = \{x : |x^2 - 10| \le 6\} \quad \text{and} \quad B = \{x : |x - 2| > 1\}. \] Then
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).
