
Given: The chemical equilibrium for the reaction:
\(A(g) \rightleftharpoons P(g)\)
Initially: 6 moles of A and 0 moles of P.
At equilibrium: \(6 - a\) moles of A and \(a\) moles of P.
At temperature \( T_1 \), we are given \( a = 4 \). Therefore, the equilibrium constant \( K_{eq1} \) is:
\(K_{eq1} = \frac{4}{2} = 2\)
At temperature \( T_2 \), we are given \( a = 2 \). Therefore, the equilibrium constant \( K_{eq2} \) is:
\(K_{eq2} = \frac{2}{4} = \frac{1}{2}\)
Using the equation for Gibbs free energy change:
\(\Delta G^\circ_1 = -RT \ln(K_{eq1})\)
\(\Delta G^\circ_1 = -2RT \ln(K_{eq1}) \quad \text{[Given: } T_1 = 2T_2 \text{]}\)
\(\Delta G^\circ_2 = -RT \ln(K_{eq2})\)
Now, we subtract the two equations to find the difference in Gibbs free energy:
\(\Delta G^\circ_2 - \Delta G^\circ_1 = RT_2 \ln \left( \frac{(K_{eq1})^2}{K_{eq2}} \right)\)
\(= RT_2 \ln \left( \frac{2^2}{\frac{1}{2}} \right)\)
\(= RT_2 \ln 8\)
Therefore, \( \Delta G^\circ = RT \ln 8 \), and since \( x = 8 \), we conclude that:
The value of \( \Delta G^\circ \) is given by \( RT \ln x \) where \( x = 8 \).
The correct answer is \( x = 8 \).
Let $ P(x_1, y_1) $ and $ Q(x_2, y_2) $ be two distinct points on the ellipse $$ \frac{x^2}{9} + \frac{y^2}{4} = 1 $$ such that $ y_1 > 0 $, and $ y_2 > 0 $. Let $ C $ denote the circle $ x^2 + y^2 = 9 $, and $ M $ be the point $ (3, 0) $. Suppose the line $ x = x_1 $ intersects $ C $ at $ R $, and the line $ x = x_2 $ intersects $ C $ at $ S $, such that the $ y $-coordinates of $ R $ and $ S $ are positive. Let $ \angle ROM = \frac{\pi}{6} $ and $ \angle SOM = \frac{\pi}{3} $, where $ O $ denotes the origin $ (0, 0) $. Let $ |XY| $ denote the length of the line segment $ XY $. Then which of the following statements is (are) TRUE?
Law of Chemical Equilibrium states that at a constant temperature, the rate of a chemical reaction is directly proportional to the product of the molar concentrations of the reactants each raised to a power equal to the corresponding stoichiometric coefficients as represented by the balanced chemical equation.
Let us consider a general reversible reaction;
A+B ↔ C+D
After some time, there is a reduction in reactants A and B and an accumulation of the products C and D. As a result, the rate of the forward reaction decreases and that of backward reaction increases.
Eventually, the two reactions occur at the same rate and a state of equilibrium is attained.
By applying the Law of Mass Action;
The rate of forward reaction;
Rf = Kf [A]a [B]b
The rate of backward reaction;
Rb = Kb [C]c [D]d
Where,
[A], [B], [C] and [D] are the concentrations of A, B, C and D at equilibrium respectively.
a, b, c, and d are the stoichiometric coefficients of A, B, C and D respectively.
Kf and Kb are the rate constants of forward and backward reactions.
However, at equilibrium,
Rate of forward reaction = Rate of backward reaction.

Kc is called the equilibrium constant expressed in terms of molar concentrations.
The above equation is known as the equation of Law of Chemical Equilibrium.