To determine the work done, we start with Pascal's principle, which states that the pressure applied to a confined fluid is transmitted undiminished throughout the fluid.
Given:
The pressure applied at the input piston is:
P = F1 / A1 = 100 N / 6 cm²
Since 1 cm² = 0.0001 m²:
A1 = 6 × 0.0001 = 0.0006 m²
P = 100 N / 0.0006 m² = 166666.67 N/m²
This pressure is transmitted to the output piston:
F2 = P × A2 = 166666.67 N/m² × (1500 cm² × 0.0001 m²/cm²) = 25000 N
The work done, W, is given by:
W = F2 × h = 25000 N × 0.2 m = 5000 J
Converting 5000 J to kJ:
W = 5 kJ
The work done is 5 kJ.
A block of mass 1 kg is pushed up a surface inclined to horizontal at an angle of 60° by a force of 10 N parallel to the inclined surface as shown in the figure. When the block is pushed up by 10 m along the inclined surface, the work done against frictional force is:

The torque of a force \(5\^{i}+3\^{j}−7\^{k}\) about the origin is τ. If the force acts on a particle whose position vector is\( 2\^{i}+2\^{j}+\^{k}\), then the value of τ will be

Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).
