To convert \(K_p\) to \(K_c\):
\[ K_p = K_c \cdot (RT)^{\Delta n_g} \]
For the reaction \( \text{N}_2\text{O}_4(g) \leftrightharpoons 2\text{NO}_2(g) \),
\[ \Delta n_g = 2 - 1 = 1 \]
Therefore:
\[ K_c = \frac{K_p}{RT} = \frac{0.492}{0.082 \times 300} = 2 \times 10^{-2} \]
So, the correct answer is: $2 \times 10^{-2}$
Step 1: Relation between \( K_p \) and \( K_c \).
\[ K_p = K_c (RT)^{\Delta n} \] where \(\Delta n = \text{moles of gaseous products} - \text{moles of gaseous reactants}\)
\[ \Delta n = 2 - 1 = 1 \]
\[ K_p = K_c (RT)^{1} \] \[ K_c = \frac{K_p}{RT} \]
\[ K_c = \frac{0.492}{0.082 \times 300} \] \[ K_c = \frac{0.492}{24.6} = 0.02 = 2 \times 10^{-2} \]
\[ \boxed{K_c = 2 \times 10^{-2}} \]
x mg of Mg(OH)$_2$ (molar mass = 58) is required to be dissolved in 1.0 L of water to produce a pH of 10.0 at 298 K. The value of x is ____ mg. (Nearest integer) (Given: Mg(OH)$_2$ is assumed to dissociate completely in H$_2$O)
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

Match the LIST-I with LIST-II for an isothermal process of an ideal gas system. 
Choose the correct answer from the options given below: