In 2L solution of Mg \(→\) 96 mg of Mg
Number of atoms of Mg = \(\frac {96×10^{−3}}{24}×N_A\)
\(=4×10^{−3}×6×10^{23}\)
\(=24×10^{20}\)
\(x=24\)
So, the answer is \(24\).
Identify the product of the reaction:
Consider an A.P. $a_1,a_2,\ldots,a_n$; $a_1>0$. If $a_2-a_1=-\dfrac{3}{4}$, $a_n=\dfrac{1}{4}a_1$, and \[ \sum_{i=1}^{n} a_i=\frac{525}{2}, \] then $\sum_{i=1}^{17} a_i$ is equal to

A solution is a homogeneous mixture of two or more components in which the particle size is smaller than 1 nm.
For example, salt and sugar is a good illustration of a solution. A solution can be categorized into several components.
The solutions can be classified into three types:
On the basis of the amount of solute dissolved in a solvent, solutions are divided into the following types: