The transmission range (\( d \)) of a TV tower is given by:
\( d = \sqrt{2Rh} \)
where \( R \) is the radius of the Earth and \( h \) is the height of the tower.
If the height is increased by 21%, the new height (\( h' \)) is:
\( h' = h + 0.21h = 1.21h \)
The new transmission range (\( d' \)) is:
\( d' = \sqrt{2Rh'} = \sqrt{2R(1.21h)} = \sqrt{1.21} \sqrt{2Rh} = 1.1\sqrt{2Rh} \)
Since \( d = \sqrt{2Rh} \), the new range is:
\( d' = 1.1d \)
The percentage increase in the transmission range is:
\( \frac{d' - d}{d} \times 100 = \frac{1.1d - d}{d} \times 100 = 0.1 \times 100 = 10\% \)
The transmission range increases by 10% (Option 4).
Identify the correct truth table of the given logic circuit. 
Find the correct combination of A, B, C and D inputs which can cause the LED to glow. 
Select correct truth table. 

Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 