Differentiate velocity to find acceleration, and use F = ma to calculate force
Step 1: Calculate acceleration.
\(\vec{v} = \frac{d}{dt} = (2t\hat{i} + 3t^2\hat{j})\)
\(\vec{a} = \frac{d\vec{v}}{dt} = (2\hat{i} + 6t\hat{j})\)
At t = 1s:
\(\vec{a} = (2\hat{i} + 6\hat{j}) ms^{-2}\)
Step 2: Calculate force.- Given mass m = 500g = 0.5kg:
\(\vec{F} = m\vec{a} = 0.5 \cdot (2\hat{i} + 6\hat{j}) = (\hat{i} + 3\hat{j})N\)
Final Answer: The value of x is 3



Which of the following circuits has the same output as that of the given circuit?

Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?
