Step 1: Formula for frequency in an open organ pipe.- Fundamental frequency f1 = $\frac{v}{2L}$, where v = 360m/s, L = 0.4m.- Frequency of second harmonic f2 = 2f1.
Step 2: Calculate the frequency.
f1 = $\frac{360}{2 \times 0.4}$ = 450Hz.
f2 = 2 × 450 = 900Hz.
Final Answer: The frequency of the second harmonic is 900Hz
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 