The speed of an electromagnetic wave in a medium is given by the formula:
\[ v = \frac{c}{\sqrt{\mu_r \epsilon_r}} \]where:
Substituting the given values:
\[ v = \frac{3 \times 10^8}{\sqrt{1.3 \times 2.3}} \]First, calculate \( 1.3 \times 2.3 = 2.99 \), and then:
\[ v = \frac{3 \times 10^8}{\sqrt{2.99}} = \frac{3 \times 10^8}{\sqrt{3}} = \sqrt{3} \times 10^8 \, \text{m/s} \]Thus, the correct answer is Option (2), \( \sqrt{3} \times 10^8 \, \text{m/s} \).
A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)
Which of the following are ambident nucleophiles?
[A.] CN$^{\,-}$
[B.] CH$_{3}$COO$^{\,-}$
[C.] NO$_{2}^{\,-}$
[D.] CH$_{3}$O$^{\,-}$
[E.] NH$_{3}$
Identify the anomers from the following.

The standard Gibbs free energy change \( \Delta G^\circ \) of a cell reaction is \(-301 { kJ/mol}\). What is \( E^\circ \) in volts?
(Given: \( F = 96500 { C/mol}\), \( n = 2 \))