A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)
Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
Consider an A.P. $a_1,a_2,\ldots,a_n$; $a_1>0$. If $a_2-a_1=-\dfrac{3}{4}$, $a_n=\dfrac{1}{4}a_1$, and \[ \sum_{i=1}^{n} a_i=\frac{525}{2}, \] then $\sum_{i=1}^{17} a_i$ is equal to
