The molar mass of water (\( \text{H}_2\text{O} \)) is 18 g/mol. Since we have 1 mole of water:
\[ \text{Mass of solvent} = 1 \, \text{mol} \times 18 \, \text{g/mol} = 18 \, \text{g}. \]
The total mass of the solution is the sum of the mass of the solute and the mass of the solvent:
\[ \text{Total mass} = \text{Mass of solute} + \text{Mass of solvent} = 2 \, \text{g} + 18 \, \text{g} = 20 \, \text{g}. \]
The mass percent of \( X \) is given by:
\[ \% \text{mass of } X = \frac{\text{Mass of } X}{\text{Total mass}} \times 100 = \frac{2 \, \text{g}}{20 \, \text{g}} \times 100 = 10\%. \]
The mass percent of \( X \) in the solution is 10%.
Let \( ABC \) be a triangle. Consider four points \( p_1, p_2, p_3, p_4 \) on the side \( AB \), five points \( p_5, p_6, p_7, p_8, p_9 \) on the side \( BC \), and four points \( p_{10}, p_{11}, p_{12}, p_{13} \) on the side \( AC \). None of these points is a vertex of the triangle \( ABC \). Then the total number of pentagons that can be formed by taking all the vertices from the points \( p_1, p_2, \ldots, p_{13} \) is ___________.
Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
Consider an A.P. $a_1,a_2,\ldots,a_n$; $a_1>0$. If $a_2-a_1=-\dfrac{3}{4}$, $a_n=\dfrac{1}{4}a_1$, and \[ \sum_{i=1}^{n} a_i=\frac{525}{2}, \] then $\sum_{i=1}^{17} a_i$ is equal to