The correct answer is 45
Wsolute = 2.5 × 10–3 kg
Wsolvent = 75 × 10–3 kg
ΔTb = 373.535 – 373.15= 0.385 K
Kb(H2O) = 0.52 K kg mol–1
\(△T_b=\frac{K_b×10^3×W_{solute}}{M_{solute}×W_{solvent}}\)
\(M_{solute}=\frac{0.52×10^3×2.5×10^{−3}}{75×10^{−3}×0.385}\)
= 45.02 ≈ 45
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

Colligative Property of any substance is entirely dependent on the ratio of the number of solute particles to the total number of solvent particles but does not depend on the nature of particles. There are four colligative properties: vapor pressure lowering, boiling point elevation, freezing point depression, and osmotic pressure.
We can notice the colligative properties of arrangements by going through the accompanying examples: