From 1st lens
1/v + 1/6 = 1/24
1/v = 1/24 - 1/6 = -1/8
v = -8 cm
From 2nd lens
1/v + 1/18 = 1/9
1/v = 1/9 - 1/18 = 1/18
v = 18 cm
So distance between object and its image:
6 + 10 + 18 = 34 cm
Two convex lenses of focal length 20 cm each are placed coaxially with a separation of 60 cm between them. The image of the distant object formed by the combination is at cm from the first lens.