At mean position:
\[ v_{\text{max}} = A \omega = 10 \Rightarrow \omega = \frac{10}{4} = \frac{5}{2} \]
Using the equation \( v = \omega \sqrt{A^2 - x^2} \) and \( v = 5 \):
\[ 5 = \frac{5}{2} \sqrt{4^2 - x^2} \]
Solving,
\[ \sqrt{A^2 - x^2} = 2 \Rightarrow x^2 = A^2 - 4 = 16 - 4 = 12 \]
Thus, \( x = \sqrt{12} \) and \( \alpha = 12 \).
Using a variable frequency ac voltage source the maximum current measured in the given LCR circuit is 50 mA for V = 5 sin (100t) The values of L and R are shown in the figure. The capacitance of the capacitor (C) used is_______ µF.

Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 