Question:

A parallel plate capacitor of capacitance 1 μF is charged to a potential difference of 20 V. The distance between plates is 1 μm. The energy density between the plates of the capacitor is:

Show Hint

For energy density in capacitors, remember to use the formula \( U = \frac{1}{2} \epsilon_0 E^2 \) and calculate the electric field \( E \) first.
Updated On: Feb 5, 2025
  • \( 2 \times 10^{-4} \, {J/m}^3 \)
  • \( 1.8 \times 10^5 \, {J/m}^3 \)
  • \( 1.8 \times 10^3 \, {J/m}^3 \)
  • \( 2 \times 10^2 \, {J/m}^3 \)
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

We are given: \[ C = 1 \, \mu{F}, \quad V = 20 \, {V}, \quad d = 1 \, \mu{m} \] The energy density is given by: \[ U = \frac{1}{2} \epsilon_0 E^2 \] The electric field is: \[ E = \frac{V}{d} = \frac{20 \times 10^6}{1 \times 10^{-6}} = 20 \times 10^6 \, {V/m} \] The energy density is: \[ U = \frac{1}{2} \epsilon_0 E^2 = 1.77 \times 10^3 \, {J/m}^3 \]
Was this answer helpful?
0
0

Questions Asked in JEE Main exam

View More Questions