Water is flowing at a rate of 3.0 litre/min.
The geyser heats the water, raising the temperature from 27°C to 77°C.
Initial temperature, T1 = 27°C
Final temperature, T2 = 77°C
∴Rise in temperature, ΔT = T 2-T1= 77 – 27= 50°C
Heat of combustion = 4 × 104 J/g
Specific heat of water, c = 4.2 J g -1°c-1
Mass of flowing water, m = 3.0 litre/min = 3000 g/min
Total heat used, ΔQ = mc ΔT
= 3000 × 4.2 × 50 = 6.3 × 105 J/min
∴ Rate of consumption = \(\frac{6.3×10^5}{4×10^4}=15.75\) g/min
Match List-I with List-II.
| List-I | List-II |
| (A) Heat capacity of body | (I) \( J\,kg^{-1} \) |
| (B) Specific heat capacity of body | (II) \( J\,K^{-1} \) |
| (C) Latent heat | (III) \( J\,kg^{-1}K^{-1} \) |
| (D) Thermal conductivity | (IV) \( J\,m^{-1}K^{-1}s^{-1} \) |
In the given cycle ABCDA, the heat required for an ideal monoatomic gas will be:

Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.