The correct answer is (A) : 15
\(v_y=\sqrt{2gh}=\sqrt{200}\)
\(v_{net}=\sqrt{25+200}=\sqrt{225}\)
= 15 m/s
Using kinematic equation for vertical motion: \[ v_y = \sqrt{2gh} = \sqrt{200} \] Horizontal velocity remains unchanged: \[ v_x = 5 \text{ m/s} \] Net velocity: \[ v_{\text{net}} = \sqrt{v_x^2 + v_y^2} = \sqrt{25 + 200} = 15 \text{ m/s} \]
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
The motion in a straight line is an object changes its position with respect to its surroundings with time, then it is called in motion. It is a change in the position of an object over time. It is nothing but linear motion.
Linear motion is also known as the Rectilinear Motion which are of two types: