To solve this problem, we need to analyze the motion of a pendulum in a vertical plane. The pendulum is described as having equal magnitude of acceleration in its extreme and lowest positions.
The correct option is \(2\tan^{-1}\left(\frac{1}{2}\right)\).
Loss in kinetic energy equals gain in potential energy:
\(\frac{1}{2}mv^2 = mg\ell(1 - \cos \theta).\)
From the equation:
\(v^2 = 2g\ell(1 - \cos \theta).\)
Acceleration at the lowest point is given by:
\(\text{Acceleration} = \frac{v^2}{\ell} = 2g(1 - \cos \theta).\)
Acceleration at the extreme point:
\(a = g \sin \theta.\)
Equating the magnitudes of acceleration:
\(2g(1 - \cos \theta) = g \sin \theta \implies \sin \theta = 2(1 - \cos \theta).\)
Simplifying gives:
\(\theta = 2 \tan^{-1} \left(\frac{1}{2}\right).\)
The Correct answer is: $2\tan^{-1}\left(\frac{1}{2}\right)$
A particle is subjected to simple harmonic motions as: $ x_1 = \sqrt{7} \sin 5t \, \text{cm} $ $ x_2 = 2 \sqrt{7} \sin \left( 5t + \frac{\pi}{3} \right) \, \text{cm} $ where $ x $ is displacement and $ t $ is time in seconds. The maximum acceleration of the particle is $ x \times 10^{-2} \, \text{m/s}^2 $. The value of $ x $ is:
Two simple pendulums having lengths $l_{1}$ and $l_{2}$ with negligible string mass undergo angular displacements $\theta_{1}$ and $\theta_{2}$, from their mean positions, respectively. If the angular accelerations of both pendulums are same, then which expression is correct?
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 