
beginfigure[h]
93 g of aniline produces 330 g of 2,4,6-tribromoaniline.
Theoretical yield for 9.3 g of aniline:
\[ \frac{330}{93} \times 9.3 = 33 \, \text{g} \]
Percentage yield:
\[ \text{Percentage yield} = \frac{\text{Actual yield}}{\text{Theoretical yield}} \times 100 \]
\[ \text{Percentage yield} = \frac{26.4}{33} \times 100 = 80\% \]
A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)