The correct answer is 40
Mass of organic compound = 0.25 g
Mass of AgCl = 0.40 g
%\(Cl=\frac{35.5×mass\ of AgCl}{143.5×(mass\ of\ organic\ compound)}×100\)
\(=\frac{35.5×0.40×100}{143.5×0.25 }\)
= 39.581 ≃ 40%
Therefore , Cl = 40 %
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?
