The correct answer is 14
Mass of organic compound = 0.2 g
Volume of \(N_2\) gas evolved at STP = 22.4 mL
Mass of \(N_2\) gas evolved
\(= \frac{22.4 × 10^{−3} × 28}{22.4} \)
= 0.028 g
Percentage of nitrogen in the compound :
\(=\frac{0.028×100}{0.2}\)
=14%
Given below are two statements I and II.
Statement I: Dumas method is used for estimation of "Nitrogen" in an organic compound.
Statement II: Dumas method involves the formation of ammonium sulfate by heating the organic compound with concentrated H\(_2\)SO\(_4\). In the light of the above statements, choose the correct answer from the options given below:
Consider an A.P. $a_1,a_2,\ldots,a_n$; $a_1>0$. If $a_2-a_1=-\dfrac{3}{4}$, $a_n=\dfrac{1}{4}a_1$, and \[ \sum_{i=1}^{n} a_i=\frac{525}{2}, \] then $\sum_{i=1}^{17} a_i$ is equal to
