For the reactions \(C + O2 \rightarrow CO2\); \(\, \Delta H = -393 \, \text{kJ} 2Zn + O2 \rightarrow 2ZnO\), \(\, \Delta H = -412 \, \text{kJ}\) \(\text{the correct statement is:}\)
A cell has been set up as shown in the following diagram and E$^0$ has been measured as 1.00V at 25°C. Calculate $\Delta$G$^0$ for the reaction.
The standard reduction potential for \(Cu^{2+} / Cu\) is + 0.34. Calculate the reduction potential at pH = 14 for the above couple is:\(K_{sp}\space of \space Cu(OH)_2\space is \space 1.0\times10^{-19}\).