Since the electric field is along the \( x \)-axis, the distance \( d \) along the \( x \)-axis is 4 m (ignoring the \( y \)-coordinate of 3 m because the field is only in the \( x \)-direction).
The potential at this point is given by the formula: \[ V = 220 \, \text{V} - 50 \, \text{NC}^{-1} \cdot 4 \, \text{m} = 220 \, \text{V} - 200 \, \text{V} = 20 \, \text{V} \]
Thus, the potential at the point \( (4m, 3m) \) is \( 20 \, \text{V} \).

A ladder of fixed length \( h \) is to be placed along the wall such that it is free to move along the height of the wall.
Based upon the above information, answer the following questions:
(iii) (b) If the foot of the ladder, whose length is 5 m, is being pulled towards the wall such that the rate of decrease of distance \( y \) is \( 2 \, \text{m/s} \), then at what rate is the height on the wall \( x \) increasing when the foot of the ladder is 3 m away from the wall?