Question:

When an unpolarized light falls at a particular angle on a glass plate (placed in air), it is observed that the reflected beam is linearly polarized. The angle of refracted beam with respect to the normal is ___. ($\tan^{-1}(1.52) = 57.7^\circ$, refractive indices of air and glass are 1.00 and 1.52, respectively.)

Show Hint

When reflected light is completely polarized, reflected and refracted rays are at $90^\circ$. Hence $r = 90^\circ - i_p$.
Updated On: Feb 5, 2026
  • $39.6^\circ$
  • $32.3^\circ$
  • $42.6^\circ$
  • $36.3^\circ$
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is B

Solution and Explanation

The phenomenon described is polarization by reflection, which occurs at Brewster's angle $i_p$.
Brewster's Law states $\tan i_p = \mu$.
$i_p = \tan^{-1}(1.52) = 57.7^\circ$.
At this angle, the reflected and refracted rays are perpendicular to each other: $i_p + r = 90^\circ$.
The angle of refraction $r = 90^\circ - 57.7^\circ = 32.3^\circ$.
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Wave optics

View More Questions