Question:

What is the escape velocity for a body on the surface of a planet on which the acceleration due to gravity is $(3.1)^2 ms^{-2}$ and whose radius is 8100 km?

Updated On: Jun 6, 2022
  • $2790\, km-s^{-1}$
  • $27.9\,km-s^{-1}$
  • $\frac{27.9}{\sqrt5}\,km^{-1}$
  • $27.9\sqrt5 \,km-s^{-1}$
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

Escape velocity $v_e=\sqrt{2gR}$
Given, $g=(3.1)^2ms^{-2},$
$R = 8100km = 8 1 00 x 10^3 m.$
= $v_e=\sqrt{2\times(3.1)^2\times8100\times10^3}$
$v_e=12.5\times10^3ms^{-1}$
$\Rightarrow v_e=12.5 kms^{-1}$
$\approx\frac{27.9}{\sqrt5}kms^{-1}$
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Gravitation

View More Questions

Concepts Used:

Gravitation

In mechanics, the universal force of attraction acting between all matter is known as Gravity, also called gravitation, . It is the weakest known force in nature.

Newton’s Law of Gravitation

According to Newton’s law of gravitation, “Every particle in the universe attracts every other particle with a force whose magnitude is,

  • F ∝ (M1M2) . . . . (1)
  • (F ∝ 1/r2) . . . . (2)

On combining equations (1) and (2) we get,

F ∝ M1M2/r2

F = G × [M1M2]/r2 . . . . (7)

Or, f(r) = GM1M2/r2

The dimension formula of G is [M-1L3T-2].