- Assume 100 g solution:
Glucose = 20 g, Water = 80 g.
- Moles of glucose: \[ \frac{20}{180} = 0.111 \]
- Moles of water: \[ \frac{80}{18} = 4.44 \] - Total moles = \(0.111 + 4.44 = 4.551\) Mole fractions: \[ x_{{glucose}} = \frac{0.111}{4.551} = 0.0244 \] \[ x_{{water}} = \frac{4.44}{4.551} = 0.9756 \]
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.