We are given the following data:
- Molar mass of phenol (C6H5OH) = 94 g/mol
- Mass of phenol = 2 g
- Molar mass of bromine = 80 g/mol
We need to calculate how much bromine is required to convert the given mass of phenol into 2, 4, 6-tribromophenol. This requires the use of stoichiometry. First, calculate the moles of phenol:
\[ \text{moles of phenol} = \frac{\text{mass of phenol}}{\text{molar mass of phenol}} = \frac{2}{94} \approx 0.0213 \, \text{mol} \] Since 3 moles of bromine are required for 1 mole of phenol to form 2,4,6-tribromophenol, we need to calculate the moles of bromine required:
\[ \text{moles of bromine} = 3 \times 0.0213 = 0.0639 \, \text{mol} \] Now, calculate the mass of bromine required:
\[ \text{mass of bromine} = \text{moles of bromine} \times \text{molar mass of bromine} = 0.0639 \times 80 = 5.11 \, \text{g} \] Therefore, the required amount of bromine is 10.22 g.
During "S" estimation, 160 mg of an organic compound gives 466 mg of barium sulphate. The percentage of Sulphur in the given compound is %.
(Given molar mass in g mol\(^{-1}\) of Ba: 137, S: 32, O: 16)
LIST I | LIST II |
---|---|
A. 88 g of CO2 | I. 2 mol |
B. 6.023 × 1023 molecules of H2O | II. 1 mol |
C. 96 g of O2 | III. 6.023 × 1023 molecules |
D. 1 mol of any gas | IV. 3 mol |
\([A]\) (mol/L) | \(t_{1/2}\) (min) |
---|---|
0.100 | 200 |
0.025 | 100 |