Two amplifiers are connected one after the other in series (cascaded). The first amplifier has a voltage gain of 10 and the second has a voltage gain of 20. If the input signal is 0.01 volt, calculate the output ac signal.
Voltage gain of the first amplifier, V1 = 10
Voltage gain of the second amplifier, V2 = 20
Input signal voltage, Vi = 0.01 V
Output AC signal voltage = Vo
The total voltage gain of a two-stage cascaded amplifier is given by the product of voltage gains of both the stages, i.e.,
\(V = V_1 × V_2 \)
\(V = 10 × 20 = 200 \)
We have the relation:
\(V = \frac{V_0}{V_i}\)
\(V_0 = V × V_i \)
\(V_0 = 200 × 0.01 \)
\(V0 = 2 V\)
Therefore, the output AC signal of the given amplifier is 2 V.
Assuming in forward bias condition there is a voltage drop of \(0.7\) V across a silicon diode, the current through diode \(D_1\) in the circuit shown is ________ mA. (Assume all diodes in the given circuit are identical) 


For the given logic gate circuit, which of the following is the correct truth table ? 
A P-N junction is an interface or a boundary between two semiconductor material types, namely the p-type and the n-type, inside a semiconductor.
in p-n junction diode two operating regions are there:
There are three biasing conditions for p-n junction diode are as follows: