>
Exams
>
Physics
>
Work Power and Energy
>
the power of an engine which draws 1000 kg of wate
Question:
The power of an engine which draws 1000 kg of water from a well of depth 9 m in one minute is (acceleration due to gravity $g = 10$ m/s$^2$)
Show Hint
To compute power, divide the total work done (mgh) by time in seconds.
AP EAPCET - 2023
AP EAPCET
Updated On:
May 12, 2025
1.5 kW
1.5 W
150 W
15 kW
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
A
Solution and Explanation
Work done to lift water = $mgh = 1000 \times 10 \times 9 = 90000$ J
Time taken = 1 minute = 60 s
Power = $\dfrac{\text{Work}}{\text{Time}} = \dfrac{90000}{60} = 1500$ W = 1.5 kW
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
0
Top Questions on Work Power and Energy
Which one of the following forces cannot be expressed in terms of potential energy?
JEE Main - 2025
Physics
Work Power and Energy
View Solution
A block of mass 1 kg, moving along x with speed \( v_i = 10 \) m/s enters a rough region ranging from \( x = 0.1 \) m to \( x = 1.9 \) m. The retarding force acting on the block in this range is \( F_r = -kx \) N, with \( k = 10 \) N/m. Then the final speed of the block as it crosses this rough region is
JEE Main - 2025
Physics
Work Power and Energy
View Solution
A block of mass 25 kg is pulled along a horizontal surface by a force at an angle $ 45^\circ $ with the horizontal. The friction coefficient between the block and the surface is 0.25. The displacement of 5 m of the block is:
JEE Main - 2025
Physics
Work Power and Energy
View Solution
A body of mass 10 kg is moving with a velocity of 20 m/s. What is the kinetic energy of the body?
VITEEE - 2025
Physics
Work Power and Energy
View Solution
A body of mass 50 g is projected vertically upwards from the ground. If the kinetic energy of the body at a height of 32 m is 100% more than its potential energy, then the height at which the potential energy of the body becomes 60% of its kinetic energy is
TS EAMCET - 2025
Physics
Work Power and Energy
View Solution
View More Questions
Questions Asked in AP EAPCET exam
In a series LCR circuit, the voltages across the capacitor, resistor, and inductor are in the ratio 2:3:6. If the voltage of the source in the circuit is 240 V, then the voltage across the inductor is
AP EAPCET - 2025
Electromagnetic induction
View Solution
0.25 moles of $ \text{CH}_2\text{FCOOH} $ was dissolved in $ 0.5 \, \text{kg} $ of water. The depression in freezing point of the resultant solution was observed as $ 1^\circ \text{C} $. What is the van't Hoff factor? ($ K_f = 1.86 \, \text{K kg mol}^{-1} $)
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
At $T(K)$, the vapor pressure of water is $x$ kPa. What is the vapor pressure (in kPa) of 1 molal solution containing non-volatile solute?
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
At 300 K, vapour pressure of pure liquid A is 70 mm Hg. It forms an ideal solution with liquid B. Mole fraction of B = 0.2 and total vapour pressure of solution = 84 mm Hg. What is vapour pressure (in mm) of pure B?
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
A 1% (w/v) aqueous solution of a certain solute is isotonic with a 3% (w/v) solution of glucose (molar mass 180 g mol$^{-1}$). The molar mass of solute (in g mol$^{-1}$) is
AP EAPCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
View More Questions