>
Exams
>
Computer Science & Information Technology
>
Digital Logic
>
the output of a jk flip flop for inputs j 1 k 1 an
Question:
The output of a JK flip-flop for inputs \( J=1, K=1 \) and clock transition from 1 to 0 is _______.
Show Hint
In a JK flip-flop, when both \( J = 1 \) and \( K = 1 \), the output toggles on every clock cycle.
AP PGECET - 2025
AP PGECET
Updated On:
Jun 16, 2025
No change
Reset
Toggle
Set
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
C
Solution and Explanation
When both \( J = 1 \) and \( K = 1 \) in a JK flip-flop, the output toggles on each clock transition. Therefore, the correct answer is option (3).
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
0
Top Questions on Digital Logic
What operation is performed by the given circuit?
GATE EC - 2025
Digital Electronics
Digital Logic
View Solution
A dual-slope ADC has a fixed integration time of 100 ms. The reference voltage of the ADC is
\(-5 \, {V}\).
The time taken by the ADC to measure an input voltage of
\(1.25 \, {V}\)
is ________ ms (rounded off to the nearest integer).
GATE IN - 2025
Digital Electronics
Digital Logic
View Solution
Which of the following is a functionally complete set of gates ?
(i) NAND
(ii) NOT
Bihar Board XII - 2025
Computer Science
Digital Logic
View Solution
What is logic gate ?
Bihar Board XII - 2025
Computer Science
Digital Logic
View Solution
Which one of the following is associated with logic gate ?
Bihar Board XII - 2025
Computer Science
Digital Logic
View Solution
View More Questions
Questions Asked in AP PGECET exam
The absolute humidity of air at 101.325 kPa is measured to be 0.02 kg of water per kg of dry air. Then the partial pressure of water vapour in the air is:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
If the vapour pressure at two temperatures of a solid phase in equilibrium with its liquid phase is known, then the latent heat of fusion can be calculated by the:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
1 mole of Argon gas is heated at constant pressure from 200 K to 600 K.
If \( C_p = 4\ \text{cal} \cdot \text{deg}^{-1} \cdot \text{mol}^{-1} \), then the change in entropy will be:
(Given \( \ln 3 = 1.09 \))
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
The minimum amount of work required to operate a refrigerator which removes 1000 Cal heat at $0^\circ$C and rejects at $50^\circ$C will be:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
The entropy of single crystalline Silicon at absolute zero will be:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
View More Questions