Question:

The information of a mining project for a life of three years is given below:

Additional data: Applicable tax rate = 30% 
Discount rate = 10% 
Depreciation method: Straight line with zero salvage value

Show Hint

While calculating NPV with straight line depreciation, always add depreciation back to net income to get actual cash flow, and then apply the discounting.
Updated On: Apr 28, 2025
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Solution and Explanation

Step 1: Calculate annual depreciation.
\[ {Depreciation per year} = \frac{300}{3} = 100 { Cr} \] Step 2: Compute net income and tax for each year.
Year 1:
\[ {EBIT} = 200 - 30 - 100 = 70 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Tax} = 0.30 \times 70 = 21 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Net Income} = 70 - 21 = 49 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Cash Flow} = 49 + 100 = 149 { Cr} \] Year 2:
\[ {EBIT} = 300 - 40 - 100 = 160 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Tax} = 0.30 \times 160 = 48 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Net Income} = 160 - 48 = 112 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Cash Flow} = 112 + 100 = 212 { Cr} \] Year 3:
\[ {EBIT} = 400 - 35 - 100 = 265 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Tax} = 0.30 \times 265 = 79.5 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Net Income} = 265 - 79.5 = 185.5 { Cr} \] \[ \Rightarrow \quad {Cash Flow} = 185.5 + 100 = 285.5 { Cr} \] Step 3: Discount the cash flows to present value.
\[ {PV}_{1} = \frac{149}{(1.10)^1} = 135.45 { Cr} \] \[ {PV}_{2} = \frac{212}{(1.10)^2} = 175.06 { Cr} \] \[ {PV}_{3} = \frac{285.5}{(1.10)^3} = 224.49 { Cr} \] Step 4: Calculate NPV.
\[ {NPV} = -300 + 135.45 + 175.06 + 224.49 = \boxed{235 { Cr}} \]
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Mine planning and its components

View More Questions

Questions Asked in GATE MN exam

View More Questions