Given Data Locomotive mass ($m_L$) = 2.5 tonnes = 2500 kg Tractive force ($F_{{tractive}}$) = 1800 kN Number of mine cars = 5 Mass per car = 3 tonnes Total cars mass ($m_C$) = $5 \times 3 = 15$ tonnes = 15000 kg Gradient = 1 in 20 ($\sin\theta = 0.05$) System acceleration ($a$) = 0.5 m/s\(^2\) Gravity ($g$) = 10.0 m/s\(^2\)
Step 1: Calculate Total Mass \[ m_{{total}} = m_L + m_C = 2.5 \, {tonnes} + 15 \, {tonnes} = 17.5 \, {tonnes} = 17500 \, {kg} \] Step 2: Calculate Gradient Force \[ F_{{gradient}} = m_{{total}} \times g \times \sin\theta = 17500 \, {kg} \times 10 \, {m/s}^2 \times 0.05 = 8750 \, {N} = 8.75 \, {kN} \] Step 3: Calculate Inertial Force \[ F_{{inertia}} = m_{{total}} \times a = 17500 \, {kg} \times 0.5 \, {m/s}^2 = 8750 \, {N} = 8.75 \, {kN} \] Step 4: Determine Rolling Resistance Force \[ F_{{tractive}} = F_{{gradient}} + F_{{inertia}} + F_{{roll}} \] \[ 1800 \, {kN} = 8.75 \, {kN} + 8.75 \, {kN} + F_{{roll}} \] \[ F_{{roll}} = 1800 \, {kN} - 17.5 \, {kN} = 1782.5 \, {kN} \] Step 5: Calculate Rolling Resistance per Tonne \[ {Rolling Resistance} = \frac{F_{{roll}}}{m_{{total}}} = \frac{1782.5 \, {kN}}{17.5 \, {tonnes}} = 101.857 \, {kN/tonne} \] Final Answer The rolling resistance is 101.857 kN/tonne.
Reciprocal levelling is performed for points P and Q by placing the same levelling instrument at A and B. The observations of staff readings are tabulated as below. 
If the Reduced Level (RL) of P is 115.246 m, then the true RL of Q, in m, is _______ (rounded off to 3 decimal places)
A five-member truss system is shown in the figure. The maximum vertical force \(P\) in kN that can be applied so that loads on the member CD and BC do NOT exceed 50 kN and 30 kN, respectively, is: 