Step 1: Determine Number of Passes
\[ \text{Number of passes} = \frac{\text{Panel width}}{\text{Web depth}} = \frac{200}{0.6} = 333.\overline{3} \approx 334 \text{ passes} \] Step 2: Calculate Time per Complete Cycle
Cutting time: \( \frac{1200}{5} = 240 \, \text{minutes} = 4 \, \text{hours} \)
Retreat time: \( \frac{1200}{10} = 120 \, \text{minutes} = 2 \, \text{hours} \)
Operational delay: 2 hours
\[ T_{\text{cycle}} = 4 \, \text{hours} + 2 \, \text{hours} + 2 \, \text{hours} = 8 \, \text{hours} \] Step 3: Determine Productive Capacity
Only one shift per day is considered productive for unidirectional cutting.
Available time per day: \( 8 \, \text{hours} \)
Cycles per day: \( \frac{8 \, \text{hours}}{8 \, \text{hours}} = 1 \, \text{complete cycle} \)
Productive passes per day: 1 (since each cycle completes one pass)
Step 4: Calculate Total Extraction Time
Accounting for operational efficiency of 90%:
\[ \text{Effective passes per day} = 0.9 \] \[ \text{Days required} = \frac{334}{0.9} \approx 371 \, \text{days} \quad \Rightarrow \quad \boxed{370} \, \text{days} \]
The information of a mining project for a life of three years is given below:
Additional data: Applicable tax rate = 30%
Discount rate = 10%
Depreciation method: Straight line with zero salvage value
Data from a borehole log with collar elevation at 590 mRL are given below. Composite grade is calculated using cores of 5 m above and below the reference bench at 580 mRL. The composite grade, in %, is:
In a bord and pillar panel, the following data are obtained:
Number of blasting rounds per shift: 8
Face dimension (m × m): 4.2 × 2.5
Average pull (m): 1.2
Specific gravity of coal: 1.4
Manpower per shift: 100
The OMS (output per manshift) of the panel, in tonne, is ___________ (rounded off to 2 decimal places)}
Reciprocal levelling is performed for points P and Q by placing the same levelling instrument at A and B. The observations of staff readings are tabulated as below. 
If the Reduced Level (RL) of P is 115.246 m, then the true RL of Q, in m, is _______ (rounded off to 3 decimal places)
A five-member truss system is shown in the figure. The maximum vertical force \(P\) in kN that can be applied so that loads on the member CD and BC do NOT exceed 50 kN and 30 kN, respectively, is: 