The angular speed of motor wheel is increased from 1200 rpm to 3120 rpm in 16 sec. The angular acceleration of the motor wheel is
6π rad/s2
2π rad/s2
8π rad/s2
4π rad/s2
Angular acceleration \( \alpha = \frac{\omega_f - \omega_i}{t} \)
Given:
Step 1: Convert the angular velocities from rpm to radians per second (rad/s):
We know that:
For the initial angular velocity \( \omega_i \):
\[ \omega_i = 1200 \, \text{rpm} \times \frac{2\pi \, \text{radians}}{1 \, \text{revolution}} \times \frac{1 \, \text{minute}}{60 \, \text{seconds}} = 40\pi \, \text{rad/s} \]
For the final angular velocity \( \omega_f \):
\[ \omega_f = 3120 \, \text{rpm} \times \frac{2\pi \, \text{radians}}{1 \, \text{revolution}} \times \frac{1 \, \text{minute}}{60 \, \text{seconds}} = 104\pi \, \text{rad/s} \]
Step 2: Calculate the angular acceleration \( \alpha \):
\[ \alpha = \frac{\omega_f - \omega_i}{t} = \frac{104\pi - 40\pi}{16} = \frac{64\pi}{16} = 4\pi \, \text{rad/s}^2 \]
Therefore, the angular acceleration of the motor wheel is: \( 4\pi \, \text{rad/s}^2 \), which corresponds to option (D).
We shall use the equation:
\( \omega = \omega_0 + \alpha t \)
Where \( \omega_0 \) is the initial angular speed in radians per second:
\( \omega_0 = 2\pi \times \text{Angular speed in revs}^{-1} = \frac{60}{\text{s/min}} \times 2\pi \times \text{Angular speed in rev/min} = \frac{60}{2\pi \times 1200} = 40\pi \, \text{rads}^{-1} \)
Similarly, \( \omega \) is the final angular speed in radians per second:
\( \omega = \frac{60}{2\pi} \times 3120 = 2\pi \times 52 = 104\pi \, \text{rads}^{-1} \)
To calculate the angular acceleration, we use:
\( \alpha = \frac{\omega - \omega_0}{t} = \frac{104\pi - 40\pi}{16} = 4\pi \, \text{rads}^{-2} \)
The angular acceleration of the motor is \( 4\pi \, \text{rads}^{-2} \).
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

Two point charges 2q and q are placed at vertex A and centre of face CDEF of the cube as shown in figure. The electric flux passing through the cube is : 
Suppose there is a uniform circular disc of mass M kg and radius r m shown in figure. The shaded regions are cut out from the disc. The moment of inertia of the remainder about the axis A of the disc is given by $\frac{x{256} Mr^2$. The value of x is ___.
Rotational motion can be defined as the motion of an object around a circular path, in a fixed orbit.
The wheel or rotor of a motor, which appears in rotation motion problems, is a common example of the rotational motion of a rigid body.
Other examples: