Suppose in an imaginary economy, autonomous consumption = ₹ 500 crore and marginal propensity to consume = 0.8. The saving function for the economy would be _________ .
The consumption function is given as: C = 500 + 0.8Y
The saving function (S) is derived as: S = Y - C
Substituting (C) into the equation: S = Y - (500 + 0.8Y) = -500 + 0.2Y