From the given data, the total number of manufactured and defective articles in 2017 are:
\[
\text{Total Manufactured} = 80 + 82 + 92 + 58 + 68 = 380
\]
\[
\text{Total Defective} = 21 + 3 + 12 + 17 + 10 = 63
\]
Now, calculating the percentage:
\[
\left( \frac{63}{380} \right) \times 100 = 16.58%
\]
Approximating to the nearest given option:
\[
16 \frac{9}{19}%
\]
Thus, the correct answer is \(16 \frac{9}{19}%\).