List-I | List-II | ||
|---|---|---|---|
| I | A and B are moving on a horizontal circle of radius 1 m with uniform angular speed ω = 1 rad s–1. The initial angular positions of A and B at time t = 0 are θ = 0 and θ = \(\frac{\pi}{2}\), respectively. ![]() | P | \(\frac{\sqrt{3}+1}{2}\) |
| II | Projectiles A and B are fired (in the same vertical plane) at t = 0 and t = 0.1 s respectively,with the same speed \(v=\frac{5\pi}{\sqrt{2}}\)m s–1 and at 45° from the horizontal plane. The initial separation between A and B is large enough so that they do not collide,(g =10 m s -2 ). | Q | \(\frac{\sqrt{3}-1}{\sqrt{2}}\) |
| III | Two harmonic oscillators A and B moving in the x direction according to \(x_A = x_0 sin\frac{t}{t_0}\) and \(x_B=x_0 sin(\frac{t}{t_0}+\frac{\pi}{2})\) respectively, starting from t = 0. Take x0 = 1 m, t0 = 1 s. | R | \(\sqrt{10}\) |
| IV | Particle A is rotating in a horizontal circular path of radius 1 m on the xy plane, with constant angular speed ω = 1 rad s–1. Particle B is moving up at a constant speed 3 ms–1 in the vertical direction as shown in the figure. (Ignore gravity) | S | \(\sqrt{2}\) |
| T | \(\sqrt{25\pi^{2}+1}\) | ||
I → R, II → T, III → P, IV → S
I → S, II → P, III → Q, IV → R
I → S, II → T, III → P, IV → R
I → T, II → P, III → R, IV → S
The initial angular position of A and B at time \( t = 0 \) is \( \theta_A = 0^\circ \) and \( \theta_B = 0^\circ \), respectively.
The relative velocity between the two particles can be determined by considering their tangential velocities. Given the same radius and angular speeds, the relative velocity would be the difference in their tangential speeds.
Using the relationship \( v = r \omega \), the relative velocity magnitude is \( \sqrt{2} \), matching with option R.
Since both projectiles are fired at the same speed and at the same angle, their relative velocity will be constant throughout the motion, which gives a magnitude of \( \sqrt{2} \).
This corresponds to option Q.
- For two harmonic oscillators with the same angular frequency \( \omega \) but different initial phases, their relative motion will result in a sinusoidal variation in their displacement, giving a maximum relative velocity of \( \sqrt{2} \).
This matches with option S.
Particle A is moving in a circular path with a constant speed \( v = 3 \, \text{m/s} \), and its relative velocity with respect to a reference point is calculated using angular velocity and position.
The relative velocity magnitude in this case is \( \sqrt{3} \), which corresponds to option K.
The correct match of options is:
The correct answer is Option C: (I) - R, (II) - Q, (III) - S, (IV) - K.
A cylindrical tube \(AB\) of length \(l\), closed at both ends, contains an ideal gas of \(1\) mol having molecular weight \(M\). The tube is rotated in a horizontal plane with constant angular velocity \(\omega\) about an axis perpendicular to \(AB\) and passing through the edge at end \(A\), as shown in the figure. If \(P_A\) and \(P_B\) are the pressures at \(A\) and \(B\) respectively, then (consider the temperature to be same at all points in the tube) 
As shown in the figure, radius of gyration about the axis shown in \(\sqrt{n}\) cm for a solid sphere. Find 'n'. 
When rod becomes horizontal find its angular velocity. It is pivoted at point A as shown. 
Let $ P(x_1, y_1) $ and $ Q(x_2, y_2) $ be two distinct points on the ellipse $$ \frac{x^2}{9} + \frac{y^2}{4} = 1 $$ such that $ y_1 > 0 $, and $ y_2 > 0 $. Let $ C $ denote the circle $ x^2 + y^2 = 9 $, and $ M $ be the point $ (3, 0) $. Suppose the line $ x = x_1 $ intersects $ C $ at $ R $, and the line $ x = x_2 $ intersects $ C $ at $ S $, such that the $ y $-coordinates of $ R $ and $ S $ are positive. Let $ \angle ROM = \frac{\pi}{6} $ and $ \angle SOM = \frac{\pi}{3} $, where $ O $ denotes the origin $ (0, 0) $. Let $ |XY| $ denote the length of the line segment $ XY $. Then which of the following statements is (are) TRUE?