Question:

In Carius method 0.2425 g of an organic compound gave 0.5253 g silver chloride. The percentage of chlorine in the organic compound is

Show Hint

Formula for Carius estimation: $\%X = \frac{At. Mass}{Mol. Mass(AgX)} \times \frac{W_{AgX}}{W_{org}} \times 100$.
Updated On: Feb 5, 2026
  • 37.57\%
  • 34.79\%
  • 53.58\%
  • 87.65\%
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is C

Solution and Explanation

Percentage of Chlorine $= \frac{\text{Atomic Mass of Cl}}{\text{Molar Mass of AgCl}} \times \frac{\text{Mass of AgCl}}{\text{Mass of Compound}} \times 100$.
Molar Mass of AgCl $= 108 + 35.5 = 143.5 \text{ g/mol}$.
$\% Cl = \frac{35.5}{143.5} \times \frac{0.5253}{0.2425} \times 100$.
$\% Cl = 0.24738 \times 2.1662 \times 100 \approx 53.58\%$.
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Organic Chemistry

View More Questions

Questions Asked in JEE Main exam

View More Questions