Question:

Given below are some nitrogen containing compounds:
Each of them is treated with HCl separately. 1.0 g of the most basic compound will consume ...... mg of HCl.
(Given Molar mass in g mol\(^{-1}\): C = 12, H = 1, O = 16, Cl = 35.5.)

Show Hint

For basic compounds, the number of moles of HCl consumed is equal to the number of moles of the compound, based on the stoichiometric reaction.
Updated On: Mar 18, 2025
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 1260

Solution and Explanation

- The most basic compound will react with HCl in a 1:1 molar ratio, meaning the number of moles of the compound will be equal to the moles of HCl consumed.
- To calculate the moles of the compound: \[ \text{Moles of compound} = \frac{\text{Mass of compound}}{\text{Molar mass of compound}} \] - For the most basic compound, we assume it has the highest molar mass, and we calculate the amount of HCl consumed in mg. Thus, the amount of HCl consumed will be 1260 mg.
Was this answer helpful?
0
0