>
Exams
>
Electronics and Communication Engineering
>
Electronic devices
>
for a base current of 10 mu a what is the value of
Question:
For a base current of 10 \(\mu\)A, what is the value of collector current in common emitter, if \(\beta = 100\)?
Show Hint
Collector current = \(\beta \cdot I_B\) in CE mode. Convert units properly!
AP PGECET - 2025
AP PGECET
Updated On:
Jun 23, 2025
10 \(\mu\)A
100 \(\mu\)A
1 mA
10 mA
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
C
Solution and Explanation
Given: \[ I_B = 10\,\mu A = 10 \times 10^{-6}\,A, \beta = 100 \] Step 1: Use transistor relation: \[ I_C = \beta \cdot I_B \] Step 2: Substitute values: \[ I_C = 100 \cdot 10 \times 10^{-6} = 1000 \times 10^{-6} = 1\,\text{mA} \]
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
0
Top Questions on Electronic devices
The different diodes and their applications are shown in List-I and List-II, respectively. Match list List-I with List-II. A. Varactor diode, B. PIN Diode, C. Zener diode, D. Schottky diode. I. Voltage reference, II. High-frequency switch, III. Tuned circuits, IV. Current controlled attenuator.
CUET (PG) - 2025
Electronics Engineering
Electronic devices
View Solution
What is the word length of an 8-bit microprocessor?
CUET (PG) - 2025
Nanoelectronics
Electronic devices
View Solution
........ is the vector address of the TRAP interrupt.
CUET (PG) - 2025
Nanoelectronics
Electronic devices
View Solution
............ refers to the inability to faithfully repeat recorded data output when measuring a range of values and scanning from different directions.
CUET (PG) - 2025
Nanoelectronics
Electronic devices
View Solution
Match List-I with List-II
List-I (Data Bus Status Output)
List-II (Status Signals)
(A) Memory read
(I) 0, 1, 1
(B) Op-code fetch
(II) 0, 1, 0
(C) INTR acknowledge
(III) 0, 0, 1
(D) Memory write
(IV) 1, 1, 1
CUET (PG) - 2025
Nanoelectronics
Electronic devices
View Solution
View More Questions
Questions Asked in AP PGECET exam
The absolute humidity of air at 101.325 kPa is measured to be 0.02 kg of water per kg of dry air. Then the partial pressure of water vapour in the air is:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
If the vapour pressure at two temperatures of a solid phase in equilibrium with its liquid phase is known, then the latent heat of fusion can be calculated by the:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
1 mole of Argon gas is heated at constant pressure from 200 K to 600 K.
If \( C_p = 4\ \text{cal} \cdot \text{deg}^{-1} \cdot \text{mol}^{-1} \), then the change in entropy will be:
(Given \( \ln 3 = 1.09 \))
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
The minimum amount of work required to operate a refrigerator which removes 1000 Cal heat at $0^\circ$C and rejects at $50^\circ$C will be:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
The entropy of single crystalline Silicon at absolute zero will be:
AP PGECET - 2025
Thermodynamics
View Solution
View More Questions