Stations | Total vacant seats |
B | 562 |
C | 494 |
D | 514 |
E | 472 |
The correct option is (C): 18:11.
Let total number of seats in the train be ‘x’
Percentage of quota of seats given to station ‘A’ = 100 – (30 + 25 + 10 +15) = 20%
So, number of seats available for booking in station A = 0.2x
Therefore, number of seats booked station A = 70% of 0.2x = 0.14x
So, x – 688 = 0.14x
Or, 0.86x = 688
Or, x = 688/0.86 = 800
The table below shows the information about number of seats available, booked and not booked for respective stations.
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 20% of 800 = 160 | 70% of 160 =112 | 48 |
B | 30% of 800 = 240 | 60% of 240 =144 | 96 |
C | 25% of 800 = 200 | 55% of 200 =110 | 90 |
D | 10% of 800 = 80 | 85% of 80 = 68 | 12 |
E | 15% of 800 = 120 | 65% of 120 =78 | 42 |
So, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ = 800 –562 = 238
Number of passengers who boarded from station ‘A’ = 112
Number of passengers who boarded from station ‘B’ = 144
Therefore, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ =Number of passengers who boarded from station ‘A’ + Number of
passengers who boarded from station ‘B’ – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
So, 238 = 112 + 144 – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
Or, number of passengers who de-boarded at station ‘B’ = 256 – 238 =18
Similarly,
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 112 | 112 | - |
B | 144 | 238 | 18 |
C | 110 | 306 | 42 |
D | 68 | 286 | 88 |
E | 78 | 328 | 36 |
F | - | - | 328 |
Required ratio = 144:88 = 18:11.
boarded at station ‘B’
So, 238 = 112 + 144 – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
Or, number of passengers who de-boarded at station ‘B’ = 256 – 238 =18
Similarly,
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 112 | 112 | - |
B | 144 | 238 | 18 |
C | 110 | 306 | 42 |
D | 68 | 286 | 88 |
E | 78 | 328 | 36 |
F | - | - | 328 |
Required ratio = 144:88 = 18:11.
The correct option is (A): 135.
Let total number of seats in the train be ‘x’
Percentage of quota of seats given to station ‘A’ = 100 – (30 + 25 + 10 +15) = 20%
So, number of seats available for booking in station A = 0.2x
Therefore, number of seats booked station A = 70% of 0.2x = 0.14x
So, x – 688 = 0.14x
Or, 0.86x = 688
Or, x = \(\frac{688}{0.86} \)= 800
The table below shows the information about number of seats available, booked and not booked for respective stations.
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 20% of 800 = 160 | 70% of 160 =112 | 48 |
B | 30% of 800 = 240 | 60% of 240 =144 | 96 |
C | 25% of 800 = 200 | 55% of 200 =110 | 90 |
D | 10% of 800 = 80 | 85% of 80 = 68 | 12 |
E | 15% of 800 = 120 | 65% of 120 =78 | 42 |
So, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ = 800 –562 = 238
Number of passengers who boarded from station ‘A’ = 112
Number of passengers who boarded from station ‘B’ = 144
Therefore, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ =Number of passengers who boarded from station ‘A’ + Number of
passengers who boarded from station ‘B’ – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
So, 238 = 112 + 144 – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
Or, number of passengers who de-boarded at station ‘B’ = 256 – 238 =18
Similarly,
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 112 | 112 | - |
B | 144 | 238 | 18 |
C | 110 | 306 | 42 |
D | 68 | 286 | 88 |
E | 78 | 328 | 36 |
F | - | - | 328 |
Required difference = (0.5 × 306) – 18 = 153 – 18 = 135.
rded at station ‘B’
So, 238 = 112 + 144 – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
Or, number of passengers who de-boarded at station ‘B’ = 256 – 238 =18
Similarly,
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 112 | 112 | - |
B | 144 | 238 | 18 |
C | 110 | 306 | 42 |
D | 68 | 286 | 88 |
E | 78 | 328 | 36 |
F | - | - | 328 |
Required difference = (0.5 × 306) – 18 = 153 – 18 = 135.
The correct option is (D): 182.
Let total number of seats in the train be ‘x’
Percentage of quota of seats given to station ‘A’ = 100 – (30 + 25 + 10 +15) = 20%
So, number of seats available for booking in station A = 0.2x
Therefore, number of seats booked station A = 70% of 0.2x = 0.14x
So, x – 688 = 0.14x
Or, 0.86x = 688
Or, x = 688/0.86 = 800
The table below shows the information about number of seats available, booked and not booked for respective stations.
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 20% of 800 = 160 | 70% of 160 =112 | 48 |
B | 30% of 800 = 240 | 60% of 240 =144 | 96 |
C | 25% of 800 = 200 | 55% of 200 =110 | 90 |
D | 10% of 800 = 80 | 85% of 80 = 68 | 12 |
E | 15% of 800 = 120 | 65% of 120 =78 | 42 |
So, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ = 800 –562 = 238
Number of passengers who boarded from station ‘A’ = 112
Number of passengers who boarded from station ‘B’ = 144
Therefore, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ =Number of passengers who boarded from station ‘A’ + Number of
passengers who boarded from station ‘B’ – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
So, 238 = 112 + 144 – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
Or, number of passengers who de-boarded at station ‘B’ = 256 – 238 =18
Similarly,
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 112 | 112 | - |
B | 144 | 238 | 18 |
C | 110 | 306 | 42 |
D | 68 | 286 | 88 |
E | 78 | 328 | 36 |
F | - | - | 328 |
Required average = {\(\frac{(36 + 328)}{2}\)} = 182.
The correct option is (C): 858.
Let total number of seats in the train be ‘x’
Percentage of quota of seats given to station ‘A’ = 100 – (30 + 25 + 10 +15) = 20%
So, number of seats available for booking in station A = 0.2x
Therefore, number of seats booked station A = 70% of 0.2x = 0.14x
So, x – 688 = 0.14x
Or, 0.86x = 688
Or, x = 688/0.86 = 800
The table below shows the information about number of seats available, booked and not booked for respective stations.
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 20% of 800 = 160 | 70% of 160 =112 | 48 |
B | 30% of 800 = 240 | 60% of 240 =144 | 96 |
C | 25% of 800 = 200 | 55% of 200 =110 | 90 |
D | 10% of 800 = 80 | 85% of 80 = 68 | 12 |
E | 15% of 800 = 120 | 65% of 120 =78 | 42 |
So, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ = 800 –562 = 238
Number of passengers who boarded from station ‘A’ = 112
Number of passengers who boarded from station ‘B’ = 144
Therefore, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ =Number of passengers who boarded from station ‘A’ + Number of
passengers who boarded from station ‘B’ – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
So, 238 = 112 + 144 – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
Or, number of passengers who de-boarded at station ‘B’ = 256 – 238 =18
Similarly,
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 112 | 112 | - |
B | 144 | 238 | 18 |
C | 110 | 306 | 42 |
D | 68 | 286 | 88 |
E | 78 | 328 | 36 |
F | - | - | 328 |
Required number of bags = 286 × 3 = 858.
The correct option is (D): 128.
Let total number of seats in the train be ‘x’
Percentage of quota of seats given to station ‘A’ = 100 – (30 + 25 + 10 +15) = 20%
So, number of seats available for booking in station A = 0.2x
Therefore, number of seats booked station A = 70% of 0.2x = 0.14x
So, x – 688 = 0.14x
Or, 0.86x = 688
Or, x = 688/0.86 = 800
The table below shows the information about number of seats available, booked and not booked for respective stations.
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 20% of 800 = 160 | 70% of 160 =112 | 48 |
B | 30% of 800 = 240 | 60% of 240 =144 | 96 |
C | 25% of 800 = 200 | 55% of 200 =110 | 90 |
D | 10% of 800 = 80 | 85% of 80 = 68 | 12 |
E | 15% of 800 = 120 | 65% of 120 =78 | 42 |
So, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ = 800 –562 = 238
Number of passengers who boarded from station ‘A’ = 112
Number of passengers who boarded from station ‘B’ = 144
Therefore, number of passengers in the train after leaving station ‘B’ =Number of passengers who boarded from station ‘A’ + Number of
passengers who boarded from station ‘B’ – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
So, 238 = 112 + 144 – number of passengers who de-boarded at station ‘B’
Or, number of passengers who de-boarded at station ‘B’ = 256 – 238 =18
Similarly,
Station | Number of seats which is available for booking | Number of seats which were booked | Number of seats which were not booked |
A | 112 | 112 | - |
B | 144 | 238 | 18 |
C | 110 | 306 | 42 |
D | 68 | 286 | 88 |
E | 78 | 328 | 36 |
F | - | - | 328 |
Required number of females = 0.25 × (112 + 144 + 110 + 68 + 78) =128.
The plots below depict and compare the average monthly incomes (in Rs. ’000) of males and females in ten cities of India in the years 2005 and 2015. The ten cities, marked A-J in the records, are of different population sizes. For a fair comparison, to adjust for inflation, incomes for both the periods are scaled to 2025 prices. Each red dot represents the average monthly income of females in a particular city in a particular year, while each blue dot represents the average monthly income of males in a particular city in a particular year. The gender gap for a city, for a particular year, is defined as the absolute value of the average monthly income of males, minus the average monthly income of females, in that year.
A bar graph shows the number of students in 5 departments of a college. If the average number of students is 240 and the number of students in the Science department is 320, how many students are there in total in the other four departments?