Let's assume the cost price of sugar is S. Therefore, the cost price of flour (F) is 0.75S
Total cost price of the mixture = \(100S + 100 \times 0.75S = 175S\)
Since there's a 50% overall profit, the total selling price is \(1.5 \times 175S = 262.5S\)
The total weight of the mixture is 200 kg. So, the total selling price is also \(200 \times 275.50 = 55100.\)
Equating the two values of total selling price: 262.5S = 55100
Solving for S: S = \(\frac{55100}{262.5} = 210\)
Therefore, the cost price of sugar is ₹210/kg. And the cost price of flour is \( 0.75 \times 210 = ₹157.50/kg.\)
For any natural number $k$, let $a_k = 3^k$. The smallest natural number $m$ for which \[ (a_1)^1 \times (a_2)^2 \times \dots \times (a_{20})^{20} \;<\; a_{21} \times a_{22} \times \dots \times a_{20+m} \] is: