>
Exams
>
Chemistry
>
Electrochemistry
>
at 298 k equilibrium m s 2ag aq m 2 aq 2ag s k 10
Question:
At 298 K, equilibrium: M(s)+2Ag$^+$(aq)→M$^{2+}$(aq)+2Ag(s), K=10$^{15}$, ΔS=10 J/K. Find ΔrH (kJ/mol). FRT×2.303=0.06, F=96500 C/mol.
Show Hint
Use ΔG = -RT ln K, then ΔH = ΔG + TΔS. Pay attention to unit conversion for R, T, S.
TS EAMCET - 2025
TS EAMCET
Updated On:
Oct 27, 2025
-86.85
-89.83
-96.5
-83.87
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
A
Solution and Explanation
ΔG = -RT ln K, ΔG = ΔH - TΔS. Given ln K ≈ 2.303 log K. ΔH = ΔG + TΔS. Calculate ΔG = -RT ln K = -0.06 × 15 = -0.9 kJ, ΔH = -0.9 + 298 × 0.01 = -0.9 + 2.98 ≈ -86.85 kJ.
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
0
Top Questions on Electrochemistry
The standard electrode potential of the standard hydrogen electrode (SHE) is:
GATE CY - 2026
Chemistry
Electrochemistry
View Solution
For a closed circuit Daniell cell, which of the following plots is the accurate one at a given temperature ?
JEE Main - 2026
Chemistry
Electrochemistry
View Solution
Consider the following redox reaction taking place in acidic medium: \[ \mathrm{BH_4^- (aq) + ClO_3^- (aq) \rightarrow H_2BO_3^- (aq) + Cl^- (aq)} \] If the Nernst equation for the above balanced reaction is \[ E_{\text{cell}} = E^\circ_{\text{cell}} - \frac{RT}{nF}\ln Q, \] then the value of \(n\) is ________ (Nearest integer).
JEE Main - 2026
Chemistry
Electrochemistry
View Solution
500 mL of \(1.2\) M KI solution is mixed with 500 mL of \(0.2\) M \( \mathrm{KMnO_4} \) solution in basic medium. The liberated iodine is titrated with standard \(0.1\) M \( \mathrm{Na_2S_2O_3} \) solution in the presence of starch indicator till the blue colour disappears. The volume (in L) of \( \mathrm{Na_2S_2O_3} \) consumed is ________ (nearest integer).
JEE Main - 2026
Chemistry
Electrochemistry
View Solution
'x' is the product from propenenitrile + $SnCl_2/HCl$ followed by hydrolysis. 'y' is the product from but-2-ene by ozonolysis. Which product is not obtained when 'x' and 'y' react in alkali with heating?
JEE Main - 2026
Chemistry
Electrochemistry
View Solution
View More Questions
Questions Asked in TS EAMCET exam
A body is projected vertically upward with an initial velocity of 40 m/s. Calculate the maximum height reached by the body. (Take \( g = 9.8 \, \text{m/s}^2 \))
TS EAMCET - 2025
Kinematics
View Solution
The properties required for a material to be used as the core of an electromagnet are:
TS EAMCET - 2025
Magnetism and matter
View Solution
Which of the following statements are correct?
TS EAMCET - 2025
Colligative Properties
View Solution
At 27$^\circ$C, 100 mL of 0.05 M Cu$^{2+}$ solution is added to 1 L of 0.1 M KI. Find [KI] in resultant solution.
TS EAMCET - 2025
Stoichiometry and Stoichiometric Calculations
View Solution
4.0 g of a mixture containing Na₂CO₃ and NaHCO₃ is heated to 673K. Loss in mass of the mixture is found to be 0.62g. The percentage of sodium carbonate in the mixture is
TS EAMCET - 2025
Stoichiometry and Stoichiometric Calculations
View Solution
View More Questions