Step 1: \(V_{\max}=k_{\text{cat}}[E_t]=500\times 30~\text{nM s}^{-1}=15000~\text{nM s}^{-1}=15~\mu\text{M s}^{-1}\).
Step 2: Michaelis–Menten: \(V_0=\dfrac{V_{\max}[S]}{K_m+[S]}\). With \(V_0=10\), \([S]=40\), \(V_{\max}=15\):
\[
10=\frac{15\times 40}{K_m+40}\Rightarrow 10K_m+400=600\Rightarrow K_m=20~\mu\text{M}.
\]